Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Rynek okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych jest obecnie bardzo bogaty. Choć dobrze mieć szeroki wybór i wiele opcji – czasem może to tylko przeszkadzać w podjęciu decyzji. Warto podczas zakupu nowych opraw położyć nacisk nie tylko na estetykę modelu, ale również na kształt okularów. Musi on odpowiadać naszej twarzy.

Choć w pierwszym momencie możemy nie zdawać sobie sprawy jaki nasza twarz ma kształt i że może to w jakikolwiek sposób wpłynąć na nasze życie, to tak wyróżniamy kilka kształtów twarzy: okrągła, serce, kwadrat, podłużna, owalna i trójkątna. W zależności od tego jaka jest nasza buzia – pewne modele okularów mogą się u nas sprawdzić, a niektóre nie.

Twarz okrągła

Jeśli Twoja twarz jest okrągła, okulary powinny służyć optycznemu wydłużeniu buzi. W taki sposób będziemy wyglądać szczuplej a więc korzystniej. Raczej należy unikać okularów o okrągłym kształcie oprawek, gdyż to jeszcze bardziej uwypukli nasze krągłości i nada twarzy dziecięcego charakteru, a nie o to nam chodzi. Najbardziej polecanym kształtem jest prostokąt o ciemnych mocno odznaczających się oprawkach. Dobrym pomysłem na wyszczuplenie twarzy będą też okulary w kształcie kociego oka.

Twarz serce

Taka twarz charakteryzuje się szerokim czołem, dlatego starajmy się dobrać okulary w taki sposób, by nie nosić opraw bardzo widocznych, które jeszcze dodatkowo poszerzą partie twarzy, których nie chcemy powiększać. Dobrym sposobem na odwrócenie uwagi od czoła jest noszenie okularów o delikatnych oprawkach takich jak w modelach Ray-Ban® 6489 2501 58 lub Ray-Ban® 6489 2500 58. Złym pomysłem, będą okulary z wyraźnie odznaczającą się górą a także oprawki prostokątne czy o kształcie kwadratu.

Twarz kwadratowa

Odpowiednimi modelami okularów dla osób o kwadratowym kształcie twarzy okażą się oprawki o jak najłagodniejszych krawędziach: aviatory, okrągłe lub owalne. Pozwolą one złagodzić ostre rysy twarzy i odwrócą uwagę od tych kwadratowego kształtu buzi.

Twarz podłużna

Jeśli masz podłużną twarz, zdecyduj się na okulary, które optycznie skrócą Twoją twarz, przez co nabierze ona bardziej regularnych rysów. Idealne okażą się okrągłe oprawki czy aviatory. Dobrze będziesz wyglądać też w okularach tzw. oversized.

Twarz owalna

Jesteś prawdziwym szczęściarzem, ponieważ twarzy owalnej pasują każde okulary dobrane w odpowiednim rozmiarze. Możesz wybierać spośród wszystkich modeli wayfarer, awiatorów, kociego oka, prostokątnych, czy kwadratowych – do wyboru, do koloru.

Twarz trójkątna

Twarz o kształcie trójkąta to zupełne przeciwieństwo twarzy – serca. Mocno zaznaczona góra okularów jest zdecydowanie dla Ciebie. Przykładem pożądanych opraw będą m.in. Ray-Ban® 3016 CLUBMASTER W0366 51 lub też model Ray-Ban® 5154 Clubmaster 2000 51. Unikaj oprawek o ostrych krawędziach jak kwadrat czy prostokąt.