Dbanie o zdrowe zęby u dzieci

Dbanie o zdrowe zęby dziecka rozpoczyna się wraz z ciążą matki. Próchnica zębów kobiety ciężarnej może spowodować wady rozwojowe narządu żucia, natomiast próchnica u obojga rodziców po przyjściu dziecka na świat zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia u potomka.

Ciąża matki a zdrowe zęby

W przypadku planowania powiększenia rodziny najlepiej, gdy przyszli rodzice zaplanują wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym, gdzie dentysta Kraków zbada stan zdrowia zębów i jamy ustnej. Wyleczenie zębów, zwłaszcza u przyszłej matki, jeszcze przed ciążą jest najkorzystniejsze. Również w trakcie przebiegu ciąży nie ma bezwarunkowego zakazu leczenia stomatologicznego, choć najchętniej przeprowadza się to leczenie w drugim trymestrze, zwłaszcza jeśli planowane jest znieczulenie lokalne.  Szczególną uwagę zwróci stomatolog na stan dziąseł i błony śluzowej, która ze względu na zmiany hormonalne kobiety ciężarnej może krwawić. Z tego względu niezbędna jest wzmożona higiena jamy ustnej u przyszłej matki.

Zdrowe zęby u dziecka

O higienę jamy ustnej dziecka rodzice powinni zadbać już od pierwszych dni. Niemowlakowi czyści się dziąsła palcem owiniętym czystą gazą. Od momentu pojawienia się pierwszego zęba, używa się specjalnych szczoteczek o miękkim włosiu i szczotkuje delikatnie ząbki rano i wieczorem. Od pierwszego roku życia można używać pasty do zębów, przy czym jej ilość należy dostosować do wieku dziecka. Przez dłuższy czas rodzice szczotkują zęby dzieciom, a potem ich rola ogranicza się do kontroli efektu czyszczenia. Najpóźniej 6 miesięcy po pojawieniu się pierwszego ząbka, należy udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta Kraków obejrzy ząbki i oceni zgryz.

Źródło artykułu: https://luxdentica.pl/