Czego uczy nas dieta Gandhiego?

Obrazek użytkownika Bart
Czego uczy nas dieta Gandhiego?

Mahatma Gandhi to postać, której przedstawiać raczej nie trzeba. Wielki przywódca Indii znany z tego, że poprowadził swój naród do uwolnienia się spod władzy brytyjskiej bez rozlewu krwi oraz ze swoich słynnych głodowych protestów. Niewiele osób jednak wie, że Mahatma Gandhi interesował się różnymi sposobami odżywiania i testował je na sobie.

Przez okres pięciu lat próbował surowej diety (raw food) składającej się wyłącznie z niegotowanych, surowych produktów, czasami nawet z samych owoców. Uważał, że bardzo ważną rzeczą jest kontrolowanie własnego apetytu i smaku, gdyż brak kontroli wzmacnia pożądanie a niezaspokojone żądze prowadzą do gniewu i agresji.

NonViolence Food Gandhi

To wszystko jest tematem filmu dokumentalnego pt. "Czego uczy nas dieta Gandhiego?" (tytuł ang. "Can we learn from Gandhi's Diet?"), który bardzo polecamy. Przez kulinarne pomysły Gandhiego, podczas swojej podróży po Indiach, prowadzi widzów buddystka Mujin Sunim. Bazując na doświadczeniach Gandhiego, pokazuje ona, w jaki sposób odżywiać się, by utrzymać zdrowie, równowagę i wewnętrzny spokój.

Obecnie film emitowany jest na kanale Kuchnia+.